Czujnik do pomiaru smogu z drona - 1
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 1
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 2
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 3
Czujnik do pomiaru smogu z drona - 1
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 1
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 2
  • Czujnik do pomiaru smogu z drona - 3

Czujnik do pomiaru smogu z drona

31 999,00 zł
Brutto
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 31 999,00 zł

Kompatybilność: Matrice 200, Matrice 210, Matrice 210 RTK i Matrice 600 Pro

Ilość
TOWAR NA ZAMÓWIENIE

Czujnik do pomiaru smogu z drona

Pomiar smogu z drona za pomocą czujnika

Sensor do badania smogu to efekt nowatorskich badań emiterów dymu w sezonach grzewczych 2017-2019. Czujnik smogu łączy w sobie wysoką jakość, wysoką dokładność pomiaru oraz maksymalną prostotę użytkowania. Czujnik przez ostatnie lata został z powodzeniem wykorzystany w wielu miastach na terenie całego kraju. Urządzenie to jest używane przez takie organy jak Straż Miejska w czasie prowadzenia monitorowania niskiej emisji, zwłaszcza w obszarach cechujących się niską zabudową na dużym obszarze jak również przez firmy wykonujące usługi badania smogu za pomocą dronów. Zastosowanie czujnika pozwoliło na poszerzenie działalności w wielu firmach w ramach nowoczesnego wykorzystania bezzałogowców. Warto wspomnieć, że czujnik został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce przez wiodący ośrodek projektujący i produkujący specjalistyczne bezzałogowe systemy powietrzne.

Mała masa

Dzięki przywiązaniu szczególnej uwagi do rozmiarów i masy urządzenia czujnik zamontowany w dronie nie obniża drastycznie czasu lotów samej platformy latającej. Gotowy do pracy czujnik waży jedynie 650 gramów i jest gotowy do pracy w czasie krótszym niż 90 sekund.

Wysoka kompatybilność

Czujnik można zamontować do poniższych dronów DJI Matrice 600 PRO, Matrice 200, Matrice 210 lub Matrice 210 RTK

Czujnik można zainstalować do szerokiej gamy dostępnych na rynku platform nośnych.

Czas lotu drona DJI Matrice 200/210 z czujnikiem wynosi ok. 27 minut oraz ok. 32 minut w przypadku Matrice 600.Jednoczesny montaż dodatkowej kamery skraca czas lotu o około 3-4 minuty.

W przypadku montażu do dronów z serii DJI Matrice 200, podłączenie następuje przez wbudowany w dronie SkyPort. Montaż czujnika w dronach z serii Matrice 600, wymaga adapteru mocowania tak samo jak w przypadku użycia gimbala Zenmuse Z30. Jednocześnie z zamontowanym czujnikiem można podłączyć dodatkową kamerę (np. X4S, X5S, Z30, XT/XT2) jednak jest to możliwe wyłącznie w modelu Matrice 210/210 RTK. Montaż kamery do modelu Matrice 600 wymaga użycia kolejnego adaptera. Zalecanym i najczęściej zalecanym modelem jest seria DJI Matrice 200 ze względu na łatwość i szybkość montażu, wbudowaną kamerę FPV, większą wodoodporność oraz niższe koszty związane z późniejszą eksploatacją.

Aby dbać o bezpieczeństwo w czasie prowadzonych działań, zaleca się dostosowanie platformy i montaż przez specjalistów. Producent nie ponosi odpowiedzialności za nieodpowiednie zamontowanie urządzenia do platform innych niż wymienione w powyższym opisie. Wszystkie uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania urządzenia z platformami innymi niż zalecana skutkują utratą gwarancji.

Zastosowanie

Czujnik znajduje swoje zastosowanie przy pomiarze poziomu zanieczyszczeń powietrza wydobywających się z kominów.Sensor wykrywa i wskazuje źródła zanieczyszczeń oraz dokładnie informuje jaki substancje zostały wykryte podczas badania oraz w jakim stężeniu. Za pomocą czujnika można również tworzyć mapy smogowe wskazujące  obszary gdzie występuje największy problem z zanieczyszczeniem powietrza. 

Działanie

Po uruchomieniu urządzenia informuje ono użytkownika o gotowości do pracy za pomocą wskaźnika LED umieszczonego na obudowie. Dron wyposażony w czujnik podlatuje do źródła wydobywania się zanieczyszczeń – komina. Za pomocą sondy ze strugi ulatującego dymu pobierana jest próbka, która następnie trafia do analizatora. Po trwającym kilka sekund badaniu informacja o wykrytych substancjach trafia do zewnętrznej stacji naziemnej i jest prezentowana w przystępnej graficznej formie na dołączonym ekranie. W przypadku przekroczenia ustalonych norm na wyświetlaczu pojawia się czytelna informacja, która jest sygnałem do przeprowadzania dalszych czynności przez funkcjonariuszy. Wszystkie informacje o badaniach wraz z parametrami lotu, datą oraz godzinązapisywane są na karcie pamięci z możliwością ich późniejszego odtworzenia w formie tabeli oraz zapisywane są w dodatkowo w chmurze za pomocą sieci GSM. 

Substancje wykrywane przez sensor

Związki wykrywane przez sensor zostały zaprezentowane w poniższej tabeli. Rodzaj substancji został dobrany pod te najczęściej występujące podczas spalania niewłaściwego paliwa i dzięki temu można zidentyfikować czy spalane są np. odpady wykonane z polichlorku winylu czyli m.in. ramy okienne, okładziny PCV, styropian, plastikowe butelki, mokre drewno itp.

Badana substancja

Jednostka

Zakres pomiaru

Dokładność

Pyły zawieszone PM10 ppm 0 - 5 000  1
Pyły zawieszone PM2.5 ppm 0 - 5 000  1
Pyły zawieszone PM1 ppm 0 - 5 000  1
Lotne związki organiczne LZO ppm 0 - 100  0.01
Formaldehyd HCHO ppm 0.01 - 5  0.01
Temperatura °C -40 do +80 0.5
Wilgotność RH 0 - 100% 0.1% RH

Sensor można rozbudować o maksymalnie 5 dodatkowych czujników spośród tych wykrywających: siarkowodór, amoniak, chlorowodór, tlenek węgla (czad), dwutlenek węgla, metan, gaz lpg i wodór. 

Z uwagi na sposób prowadzenia pomiaru i silne turbulencje występujące w pobliżu sondy pomiarowej, wynik liczbowy jest jedynie orientacyjny – w przypadku stwierdzenia obecności danego związku w ilości sugerującej spalanie odpadów, wskaźnik zmienia kolor zgodnie z opisem w instrukcji co jest podstawą do poinformowania odpowiednich służb odpowiedzialnych za kontrolę palenisk.

Zestaw zawiera

Czujnik GZ-1 Sniffer

Stacja naziemna

Sonda pomiarowa

Anteny (2 sztuki)

Walizka

Zabezpieczenia płyty antywibracyjnej dla DJI Matrice 200

Ładowarka (Stacja naziemna wymaga osobnej, standardowej ładowarki USB)

Adapter montażowy wyświetlacza do aparatur DJI

Specyfikacja

GZ-1 Sniffer (Sensor zanieczyszczeń):

Bateria: 6600mAhLi-Ion 8.4V.

Czas pracy na baterii: do 6h

Czas pracy przy pracy z dronem: Jak nosiciel

Czas ładowania: 2.5h

Zasilanie zewnętrzne: 12 – 20V

Zasięg telemetryczny: do 500m LOS

Długość sondy 0.5m lub 1 m

Wydajność pompy: 12-15 l/min

Okres próbkowania: 1 sekunda

Czas gotowości: 45-90 sekund + czas połaczenia z GPS (w załżeności od konfiguracji)

Wejścia/Wyjścia: USB (tylko serwisowe), MicroSD,  Antena, zasilanie zewnętrzne (XT30), wielozadaniowy wskaźnik LED

Obudowa: nylonowa, odporna na działania związków chemicznych

Mocowanie: SkyPort

Stacja naziemna:

Wymiary: 110x70x19 mm (bez anteny)

Masa: 150 g

Bateria:1700 mAh LiPo 3.7V

Czas pracy na baterii: 8h

Czas ładowania: 2h

Wejścia/Wyjścia: USB (Ładowanie)

Obudowa: nylonowa , odporna na działanie związków chemicznych

Łączność: Częstotliwość: 433 MHz

Zasięg: do 500 metrów (LOS)

Rodzaj łącza: Radiowe

Wyświetlacz: Przekątna: 3,5"

Rozdzielczość: 480x320 px

Interfejs: Dotykowy